ban2

Маловідома українська художниця Старицька Ганна Георгіївна

 

Народилася Ганна Старицкая, за різними даними, 27 грудня 1907 року або в січні 1908 року в Полтаві в родині спадкового дворянина статського радника Георгія Єгоровича Старицького. Племінниця В. І. Вернадського. 

Після більшовицького перевороту 1917 року і подіями громадянської війни вона з матір'ю переїздить до Москви де було покладено початок її художній освіті. Тут 13-річна Ганна відвідує дитячу художню школу малювання графині Т.Л. Сухотіної-Толстої.
У 1925 році Ганна Старицька їде до Франції для лікування туберкульозу кісток. Усе життя художниця страждала від наслідків цієї хвороби, але це ніяк не позначилося на заняттях живописом.
У 1926 році Ганна переїжджає до Болгарії де у цей час проживає її батько, і вступає до Школи (академії) витончених мистецтв у Софії.
Протягом п'яти наступних років отримує тут академічну освіту. Після закінчення академії переїжджає до Брюсселя. Цей переїзд ознаменував чергові зміни в її житті. У цей період (1932 - 1946 рр..) художниця спеціалізується в області ілюстрації та реклами, працює дизайнером в ряді друкарень.
Після закінчення Другої світової війни художниця деякий час жила в Ніцці, де в цей час працювала група художників, названа пізніше "Ніццькою школою". Ганна Старицька не стала її учасницею, але сліди "нового реалізму", що пропагувався цими художниками, можна простежити в зверненні Старицької до конкретного опрацьованого матеріалу, в умілому використанні випадково виявлених предметів ("естетика покидьків") і коллажності техніки.
Після переїзду у 1952 році до Парижа, під впливом чоловіка, бельгійського художника Гійома Орикса, захопилася абстракцією і докорінно змінює манеру живопису. У творах цього часу колишня стриманість і витонченість виконання полотен залишається в минулому. На полотнах цього періоду з'являються дивні й несподівані поєднання фарб, з'єднаних в абстракції, побудовані на яскравих, часом спонтанних поєднаннях кольорів. В кінці 1950-х Анна повністю довіряється своїй інтуїції, і працює як одержима. У цей період виходять з під її пензля яскраві картини-поеми.
Художниця сміливо експериментує, вдосконалюючи техніку колажу, займається гравюрою на цинку, міді, камені, лінолеумі, оформляє поетичні збірники для своїх друзів, малює пером, займається обробкою дерева. З 1951 року експонується в салоні Нових реальностей у Парижі, а за тим проводить ряд персональних виставок в Брюсселі, Антверпені, Ніцці, Каннах та інших містах.
Пропоную для ознайомлення з творчістю художниці побачити відео.
В останній період життя художниці (1970-ті роки), в її творчості домінує тематика демонології. На її полотнах проглядаються фігури та образи чаклунів, духів невизначених контурів, що представляють явища давньослов'янської міфології.

1

23

4

 

Померла Ганна Старицька у Парижі 13 лютого 1981 року. Похована на цвинтарі Монпарнас

При підготовці статті були використані

роботи Анни Старицької з сайту: Приватне зібрання "KORART";
вікіпедія
сайт Полтава Історична

Підготувала Людмила Тищенко

Напишіть Ваш коментар

Допис міститься на сайті "Файні новини"