ban2

25 ЕМІГРАНТІВ, ЯКІ ПРОСЛАВИЛИ УКРАЇНУ НА ВСЮ ПЛАНЕТУ!

На чужині українці займали важливі державні пости, підкорювали світ кіно, музики, високої моди і технологій, здійснювали епохальні наукові відкриття і навіть літали в космос, не забуваючи про своє коріння.
Ні для кого не секрет, що в результаті складних перипетій історії України мільйони наших співвітчизників роз'їхалися по світу в пошуках кращого життя - а іноді й просто заради виживання. Як наслідок, у багатьох країнах склалися багатотисячні українські діаспори. Ці люди ретельно зберігали пам'ять про українське коріння, прищеплювали своїм дітям любов до України, її мови, традицій, і, звичайно ж, вражали людство різноманітними талантами. Про декількох українців-емігрантів, чиї величезні заслуги просто неможливо не визнати, в цьому огляді.
Погодьтеся, у нас є привід пишатися своєю країною і своїми генами!

1СТІВ ВОЗНЯК
Один із засновників, мабуть, найвідомішою компанії у світі - Apple. Його батько народився в селі Червона Діброва на Буковині. Два Стіва - Джобс і Возняк - були друзями зі шкільної лави, а коли виросли, так само дружно поклали початок ері персональних комп'ютерів.

2КВІТКА ЦІСИК
Батьки Квітки - вихідці із Західної України, але народилася і виросла ця співачка і патріотка вже в США. Її надзвичайний талант привернув увагу, продюсера Майкла Джексона, Квінсі Джонса, а її голос звучав не тільки в концертних залах, але і в рекламних роликах для таких гігантів, як McDonald's, Coca-Cola, American Airlines і Ford Motors.

3ДЖЕК ПАЛАНС
Володимир Палагнюк - саме так по-справжньому звали цього великого голлівудського актора, що отримав "Оскар" в 1992 році, - ніколи не цурався свого походження. Народився майбутній Джек Паланс в США, але його батьки були вихідцями зі Львова і з Тернопільщини.
У 2004-му Джеку Паланс запропонували звання Народного артиста Росії. Від цієї "честі" він відмовився, підкресливши, що нічого спільного з Росією не має і є українцем. "Я - українець, а не росіянин. Буде краще, якщо я і мої друзі просто підемо з фестивалю ", - зазначив Джек Паланс.

4ІГОР СІКОРСЬКИЙ
Народився майбутній геній в Києві. Вперше світове визнання отримав у 24 роки - коли його літак "Ілля Муромець" став рекордсменом по вантажопідйомності. Згодом авіаконструктор виїхав до Штатів, де відкрив власну компанію - Sicorski Air Engineering.
Вертольоти Сікорського використовували Збройні сили США. "Пташки" українського інженера першими в історії перетнули Атлантику і Тихий океан, з'єднали континенти і дозволили долати величезні відстані за лічені години.

5 СЕРЖ ЛИФАР
Сергій Лифар родом з Київщини. З юності його тягнуло до мистецтва - хлопчик співав у хорі, грав на скрипці і фортепіано. Балетом Сергій почав займатися з 17 років, а в Париж його забрала вчителька танців, що емігрувала туди.
Талантом і особистістю Сержа захоплювалися всі художники і критики. Дотепер його називають богом танцю. Серед друзів Сержа - Пабло Пікассо, Сальвадор Дали, Коко Шанель. Але від громадянства Франції танцюрист відмовився. "Я українець і цим пишаюся", - так відповів геній на пропозицію Шарля де Голля.

6 МІЛЛА ЙОВОВИЧ
В 5-річному віці Міла емігрувала з батьками до Америки, де за активної участі матері почала успішну акторську кар'єру. Крім усього іншого, Міла чудово співає, грає на музичних інструментах і є професійною моделлю.
На відміну від багатьох емігрантів, які бували в Україні раз у житті або не бували зовсім, Міла регулярно відвідує батьківщину. Під час Революції гідності, ця голлівудська зірка першої величини, підтримала українців і закликала шанувальників жертвувати гроші на допомогу постраждалим на Майдані.

7 СОЛОМІЯ КРУШЕЛЬНИЦЬКА
Соломія Крушельницька володіла неперевершеним сопрано в три октави, яке нікого не залишало байдужим. Цією оперною дівою, яка вміє співати на восьми мовах, захоплювалась не тільки Італія, але й весь світ. Щоб слухачі не забували, звідки вона родом, після концертів Соломія частенько знайомила їх з українськими піснями.
8

 БОГДАН ГАВРИЛИШИН
Цей економіст зі світовим ім'ям і член Римського клубу народився на Тернопільщині, а зараз живе в Канаді. Завдяки цій людині з'явився Всесвітній форум в Давосі, де щорічно збираються політики і перші особи світового бізнесу, щоб обговорити перспективи розвитку людства.

ЕНДІ УОРХОЛ
9"Батько" поняття поп-арт", Андрій Варгола, став легендою за життя, зробивши з реклами справжнє мистецтво. Народився геній в сім'ї лемків - але вже в США. Чим він тільки не займався: створював рекламу, знімав фільми, випускав журнали і навіть мав власний телеканал. Культовими роботами Уорхола стали серія Coca-Cola, "Банки супу Кемпбелл", "8 Елвісів", "Монро" та інші.

10АННА ЯРОСЛАВНА
Освічена і красива донька Ярослава Мудрого Анна, вийшовши за короля Генріха, стала прабабусею майже 30-ти королів. У той час як неписьменні французькі барони ставили замість підписів хрестики, вона впевнено підписувала державні документи. Королева Анна привезла до Франції не тільки дорогоцінний посаг, а й високу культуру, її тут шанували і поважали. Папи Миколай II та Григорій VII писали до неї листи, в яких висловлювали шанобливу увагу. Папа Микола II відзначав доброту, благодійність, побожність Анни, просив її впливати на Генріха I.

11СТІВЕН СПІЛБЕРГ
Хоча народився всесвітньо відомий режисер в США, його рід бере початок в Одесі. У сім'ї Стівена часто звучала українська мова, а засипав він під українські колискові. Не дарма улюбленою стравою Спілберга є борщ. Від свого походження режисер не відмовлявся, а коли в 2006 році вперше потрапив до Одеси, вимовив фразу "Нарешті я на рідній землі!"

12ЛЕОПОЛЬД ФОН ЗАХЕР-МАЗОХ
Народився у Львові. Він підкорив Європу своїми творами, яких з великим нетерпінням чекали такі монстри літератури, Віктор Гюго, Флобер і Дюма-молодший. Особливо книги Леопольда обожнювали французи. В Україні Захер-Мозох прожив недовго - його будинком черзі ставали Чехія та Австрія. Події найвідоміших творів письменника - "Венера в хутрі" та "Дон Жуан з Коломиї" - розгортаються в Україні.

13МАКС ЛЕВЧИН
У Кремнієвій долині США, яка славиться концентрацією високотехнологічних компаній, українці також чимало відзначилися. Так, киянин Макс Левчин, який залишив батьківщину в 16 років, вже в 27 заснував найвідомішу в світі систему платежів - PayPal.
Сьогодні Макс - один з найуспішніших і найбагатших програмістів долини.

14БІЛЛ ЕВАНС
Білл Еванс - віртуозний джазовий піаніст, творець, що став класичним, стилю piano trio, також наполовину українець. Мати генія - наша співвітчизниця. Його музика завжди виявляла майстерне творче володіння гармонією, ритмом, та індивідуальне розуміння джазу.

15ХАЙДІ-МАРІЯ СТЕФАНИШИН-ПАЙПЕР
Батьки Хайді-Марії Стефанишин-Пайпер — емігранти до Америки із Західної України. З дитинства Хайді добре розмовляла німецькою та українською мовами. В Сент-Полі вона належала до громади Української греко-католицької церкви святого Костянтина, була учасником скаутської організації «Пласт» та місцевого ансамблю українського танцю. Після закінчення школи навчалася в Массачусетському технологічному інституті. І за своє життя встигла двічі злітати на орбіту. У 2006 році ця українка стала 445-м людиною, що побачив космос власні очі. За межами Землі Хайді-Марія провела 27 діб і за цей час аж п'ять разів вийшла у відкритий космос.

16ПЕТРО КАПІЦА
Родина Капиць (по матері) з українських волинських дворян Стебницьких. Батько П. Капиці полковник Л. Капиця — поляк, виходець з Волині У 1978 році фізика за відкриття низьких температур відзначили найпочеснішою у світі Нобелівською премією. Серед відзнак П.Капиці, зокрема, медаль Резерфорда від Англійського Фізичного товариства. На честь вченого названо астероїд 3437 Капиця.
Вчений був членом 25 наукових товариств у Росії, Швеції, Індії, Польщі, Німеччині, Америці, Голландії.
17ДЕВІД КОППЕРФІЛД
Девід Коткін, став пізніше знаменитим ілюзіоністом, народився в США, проте його дідусь по батьківській лінії був емігрантом з України. Дэвид став професійним ілюзіоністом у віці 12 років. В той же час він вступив в Американське співтовариство магів, ставши наймолодшим його членом. У 16 років учить студентів мистецтву магії в Нью-йоркському університеті. Крім усього іншого, Копперфільд відкрив диво кафе без офіціантів, щоб допомагати інвалідам розвивати спритність рук.

18ЮРІЙ ДРОГОБИЧ
Видатний філософ і астроном Юрій Котермак родом з Дрогобича. Саме цей українець перший надрукував твір латинською мовою. В 1534 р недалеко від Львова була заснована Замойська академія, де викладали право, філософію, медицину. Окремі випускники академії стали знаменитими. Серед них - Юрій Дрогобич - Кагермак (1450-1494 р.р.) отримав ступінь бакалавра, магістра, потім вступив до Болонського університету. У 1478 р він отримує звання доктора філософії, у 1482 - доктора медицини. Два роки він обирався ректором Болонського університету і був професором Краківського університету. Він перший з наших співвітчизників в 1483 році видав книгу «Прогностична оцінка в поточному 1483 магістра Юрія Дрогобича з Русі, доктора філософії та медицини Болонського університету щасливо виконана».

19ВЕЙН ГРЕЦКІ
Канадський хокеїст Уейн Грецкі встановив 61 хокейний рекорд. Українським корінням він зобов'язаний бабусі з Тернопільщини, від якої не раз чув рідну мову. Уейн засуджує політику Путіна і повністю підтримує Україну. Грецкі, або ж Грицько, став символом нового хокею за свою майстерність в гольових передачах, технічність і невловимість. Його портрет висить у Залі хокейної слави Торонто.

20РОБЕРТ МАКСВЕЛ
Одна з найбільш загадкових постатей у світовій історії - Гох Мехелен Гершович, більш відомий як Роберт Максвелл, - народився на Закарпатті в селищі Солотвино. До того, як стати Максвеллом, він міняв ім'я кілька разів.
Цей українець був мільярдером, що володів більшою частиною медійного бізнесу Великобританії, знав більше 10 мов і, як подейкували, працював на різні таємні спецслужби і розвідку.
У 1978 році Роберт Максвелл приїжджав в Україну. Побачивши рідне містечко, який зовсім не змінився за 40 років, він запропонував місцевій владі $ 60 млн на реконструкцію - але ті, звичайно, відмовилися.
"Чим більше секретів людина може забрати в могилу, тим успішніше вона у житті", - говорив Роберт.

21ВОЛОДИМИР ГОРОВІЦЬ
Володимир народився в Києві (за деякими даними - в Бердичеві) в 1903 році. За фортепіано хлопчик сів в 5, а до 21 року знав уже 155 творів - феномен для його віку. У репертуарі юнака було 12 концертних програм, у той час як професіонали тоді мали максимум по чотири. За відмову Володимира повертатися з гастролей в Радянську Росію його батька згноїли в ГУТМУ (Головне управління таборів і місць ув'язнення, ГУЛАГ – рос.). Спочатку він переїхав до Берліну, потім - в Америку. За своє життя Горовіц став володарем 25 премій "Греммі". Пластинки з його записами ставали справжніми бестселерами, а квитки на концерти розкуповувалися миттєво. За словами біографа Горовіца, він часто згадував Україну. Одного разу, граючи у складі англійського оркестру, він розлютився і сказав: "Я українець і покажу англійцям, що таке темп".

22ЕРВІН ЧАРГАФФ
Видатний вчений Ервін Чаргафф народився 1905 року в Чернівцях, в забезпеченій єврейській родині. Його батько Герман успадкував невелику банківську контору. Під час Першої світової війни банк Чаргаффа розорився і сім'я перебралася до Відня. У 1935 році Ервін остаточно оселився в США, де працював у Колумбійському університеті в Нью-Йорку (професором, завідувачем кафедри біохімії, а з 1974 року - професор біохімії в лабораторії клітини). У 1940 році вчений отримав американське громадянство. Правила Чаргаффа використовували при визначенні структури ДНК. Також він довів, що ДНК володіє видовою специфічністю, і спростував гіпотези про існування багатьох різновидів ДНК. Чаргафф був першим, хто почав досліджувати денатурації ДНК.

23ВОЛОДИМИР ХАВКІН
Мільйони людей в усьому світі зобов'язані Володимиру Хавкіну життям. Цей виходець з Бердянська винайшов вакцину проти холери і чуми. Найдовше - 22 роки - відомий бактеріолог прожив в Індії, рятуючи країну від епідемії. За 40 років понад 35 млн чоловік врятувалися, завдяки йому, від страшної хвороби. В Індії Володимира звели в ранг божества, а преса охрестила його "благодійником людства".

24СОНЯ ДЕЛОНЕ
Одеситка Соня підкорила світ моди вимогливої Франції. Ця дівчина запропонувала сучасним леді змінити бісер і пір'я на мінімалістичні пальто і сукні прямого крою з геометричним принтом. Одягом Соня не обмежилася, а її активі - взуття, розмальовані автомобілі, килими, книги з ілюстраціями, вітражі та багато іншого.
Представники Будинків моди Yves Saint Laurent і Missoni зізнавалися, що саме ця українка стала їх музою.
Соня казала, що її любов до яскравих кольорів родом з дитинства. "Це фарби мого дитинства, барви України. Спогади про сільське весілля з сукнями в червоних і зелених тонах і кольоровими стрічками, "- згадувала модельєр.

25ВІРА ФАРМІГА
Не кожен українець станцює гопака, а от Віра, чиї батьки приїхали з України, зробить це запросто. Голлівудська актриса Віра Фарміга при кожному зручному випадку робить акцент на своє походження і уважно стежить за подіями на історичній батьківщині. Російську агресію на Сході країни вона засудила, а про Путіна висловилася ясно і коротко: "В українській мові є багато приказок, зокрема," Не чипай гімно - не буде смердіти ".

 

http://elise.com.ua

 

Підготувала Людмила Тищенко

 

Напишіть Ваш коментар

Допис міститься на сайті "Файні новини"