ban2

Наша мета – зірвати плани Кремля щодо України – українські хакери

Представник хакерської спільноти Sean Townsend з групи RUH8 розповів Радіо Свобода про телеграми урядового зв'язку, які знайшли в електронній пошті помічника російського президента Владислава Суркова, і що хакери оприлюднять наступного разу, та чим вони відрізняються від WikiLeaks. В розмові представник спільноти наголосив: це спільна позиція українського «Кіберальянсу», до якого входять групи Falcons Flame, Trinity, «КіберХунта» і RUH8. В інтерв'ю йшлося і про так званий План «Шатун», який деякі оглядачі сприймають як вигадку. А у Кремлі взагалі заперечують, що Сурков користується електронною поштою.

– Чи очікують читачів ще якісь сюрпризи з електронної скриньки радника президента Росії Владислава Суркова? Чи, можливо, є інформація з інших скриньок?

– Звісно, крім Суркова, будуть й інші. Але навіть про нього ми оприлюднили невеличку частину з тих матеріалів, які в нас є.

Наша найближча мета – зірвати плани Кремля з дестабілізації внутріполітичної ситуації в Україні.

Незабаром ми оприлюднимо листування про те, як під виглядом децентралізації Москва планує «повзучу федералізацію». Її кінцева мета, з моєї точки зору, – блокувати важливі державні рішення на рівні регіонів. Проплачені акції протестів, які ви вже бачите, інформаційні кампанії в ЗМІ і багато чого іншого.

– Чи намагався Сурков вийти з хакерами на зв'язок і поторгуватися? Чи вам пропонували зламати поштові скриньки українських політиків?

– Ні, хоча його підлеглі і моніторять ситуацію із зламаною скринькою, ніхто із нами не зв'язувався. Проте ми б все одно не погодилися. Щодо українських політиків, то ми, хакерська спільнота, воюємо із Росією і маріонетковими «республіками», а внутрішні українські проблеми мають вирішуватися демократичним шляхом, не гібридними методами.

– Чи обговорюєте ви політичні наслідки цих зламів? Чи «зливають» хакерам інформацію в політичних цілях?

– На відміну від WikiLeaks, ми не оприлюднюємо усю отриману інформацію і не кажемо: «Будь що буде».

Ми разом із аналітиками InformNapalm намагаємося прораховувати усі можливі варіанти розвитку подій. Ми не співпрацюємо із жодною з державних структур. Якщо якась інформація, на нашу думку, має оперативну цінність, ми власноруч обираємо, кому її передати.

Але спецслужби України чи будь-якої іншої країни не впливають на наші дії чи рішення.

– Деякі вважають, що зламати комп'ютер людини на кшталт Суркова неможливо.

– Я – експерт в питаннях інформаційної безпеки і можу «зламати» сайт банку, щоб потім захистити його. Я «ламав» сайти Державної думи Росії, обласних адміністрацій, отже, чому б навіть не мені, а цілій спільноті спеціалістів не зламати пошту політиків? Для того, щоб захистити якийсь проект, в якому беруть учать тисячі людей, потрібно захистити усі можливі канали витоку інформації, усіх учасників. Коли нам потрібні лише кілька з них для того, щоб отримати доступ. Статистика на нашому боці.

В архівах, які ми отримали, є навіть кілька телеграм урядового зв’язку – їх приніс кур’єр, але потім телеграми відсканували і відправили внутрішньою поштою.

– Яка з країн має сильніший кіберзахист: США, Росія, Україна? Чи є пошта, яку ви не змогли «зламати» чи яку було складніше «зламати»?

– В середньому, країни можна розташувати саме в такому порядку. Але треба враховувати не тільки захист, але й наслідки. Чим краще і якісніше захист, тим більше шансів, що отримана інформація наробить шуму. Один секрет з Росії може бути більш цікавим для суспільства, аніж всі документи якогось українського міністерства. Тим більше, якщо Україна відкрито протистоїть агресії, то Росія просто усе заперечує, стверджує, що «не є стороною конфлікту», стверджує, що їхніх «військ там немає».

Крім того, систем, які є абсолютно незламними, не буває. Експерт з питань інформаційної безпеки Юджин Спаффорд казав, що на 100% безпечною є лише така система, яку вимкнули, залили цементом, помістили в свинцеву кімнату і виставили озброєну охорону. І навіть тут є сумніви. Це питання ціни або мотивації.

– За добу до появи в інтернеті листів з пошти Суркова, окремі українські політики, наприклад, народний депутат Антон Геращенко, продемонстрував так званий план «Шатун» – відскановані документи, де згадувалися імена антикорупційних діячів. За вашою інформацію, ці документи входять до пошти Суркова?

– Я впевнений у справжності документа про план «Шатун». Стосовно нього зараз триває офіційне розслідування Служби безпеки України, про що заявив нещодавно її голова Василь Грицак. Як законослухняні громадяни, ми не можемо втручатись в роботу СБУ, але хочемо наголосити: це не єдиний план і не єдиний такий документ.

Найближчим часом ми розпочнемо оприлюднювати матеріали про те, як Росія намагається впливати на українську політику. Я хочу ще раз наголосити, що український «Кіберальянс», до якого входять групи Falcons Flame, Trinity, КіберХунта і RUH8, є незалежною волонтерською організацією і не має формальних зв'язків ані зі спецслужбами, ані з політиками. Ми – «добробат» кібервійни, а не політтехнологи.

Напишіть Ваш коментар

Допис міститься на сайті "Файні новини"