ban2

Путін накаркав собі НАТО на Кавказі

У четвер в Грузії відкрився навчально-тренувальний центр НАТО, який став першим місцем присутності військових Альянсу на Кавказі

Ця, на перший погляд, незначна подія позначила кілька важливих тенденцій.

Розширення Альянсу

Те, чим лякали росіян їхні можновладці, перетворюється на реальність: війська НАТО впритул наблизились до кордонів РФ. Війна, яку Путін розпочав в Україні, змусила сусідів Росії всерйоз подбати про власну безпеку.

До сьогодні на Кавказі ніяких баз НАТО не було. Натомість, там присутні російські військові - у Вірменії, Південній Осетії, Абхазії. Навчальний центр – це, звичайно, не повноцінна військова база. Але відтепер натівські інструктори будуть постійно присутні в Грузії.

Центр розмістили в грузинському навчальному центрі "Крцанісі". Для його потреб будуть використовувати також полігон у Вазіані, який розташовано неподалік від Тбілісі. Саме там у липні відбулись спільні навчання військ НАТО та Грузії. На церемонію відкриття прибув особисто генсек НАТО Йенс Столтенберг.

Навчання для грузинських військових планується розпочати вже у вересні. Пізніше в центрі будуть навчати також військових з країн-партнерів НАТО.

Аргумент про "розширення НАТО на схід" дуже люблять росіяни, коли намагаються виправдати власну агресію. Як бачимо, зусилля Кремля "відкинути війська Альянсу" дали прямо протилежний ефект.

"Бази НАТО, про які багато говорив Путін і яких не існувало в природі, відкриються тепер ще й у Польщі та країнах Балтії, поблизу російських кордонів. Накаркав, віщун", - сказав Еспресо.TV грузинський журналіст Дімітрій Аваліані.

Безпрецедентний крок

Рішення про відкриття центру ухвалили ще восени минулого року на саміті НАТО в Уельсі, Велика Британія. І це безпрецедентний крок, вважає голова парламентського комітету з оборони та нацбезпеки Іраклій Сесіашвілі.

"Це вже прямий практичний крок співпраці, зокрема у військовій сфері", - розповів політик Російській службі BBC.

"Дійсно, я не пригадую такого, щоб під егідою НАТО в країні, яка не є членом блоку, відкрили тренувальний центр. Не тільки на Кавказі, а взагалі у світі", - говорить Аваліані.

Грузія на шляху до НАТО

Зусилля Росії "приручити" Грузію не дали результату. Пам’ять про війну 2008 року переважила усі обіцянки про плідну економічну співпрацю. Зараз грузинська влада заспокоює росіян - мовляв, навчальний центр не становить загрози для Росії. Але у Москві реагують нервово і вже охрестили відкриття центру "викликом для безпеки в регіоні".

Нинішню владу Грузії зазвичай вважають більш проросійськи налаштованою, аніж був уряд при Саакашвілі. Насправді ж ситуація трохи складніша.

"Називати її повністю проросійською некоректно. Якщо бути точним, ця влада намагається всіляко догодити Росії, покращує стосунки, йде на деякі поступки. Але офіційно декларує продовження прозахідного курсу", - пояснив Дімітрій Аваліані.

А відкриття навчального центру – знак того, що влада Грузії взяла пронатівський курс не лише формально.

"Треба зрозуміти, що навіть якби грузинська влада, а конкретно її неформальний покровитель Іванішвілі, хотіли б зірвати співпрацю з НАТО або призупинити її, це все одно практично неможливо. Це процес, який триває вже роки і його не можна зупинити без питань зі сторони суспільства та союзників", - пояснює Аваліані.

Отже, грузинська влада, на словах декларуючи дружні стосунки з Росією, на практиці намагається вжити усіх необхідних заходів, які захистять її від можливої збройної атаки з боку північного сусіда. Це саме та реакція, яку спромоглися виробити Путін та його уряд навіть серед нібито друзів. От тільки платити за таке прозріння доводиться українцям.

ДМИТРО ГОМОН

Напишіть Ваш коментар

Допис міститься на сайті "Файні новини"