ban2

Зміцнення лицарського духу українців у героїчних піснях

kozakГероїчна пісня в українського народу завжди була засобом підняття бойового духу, особливо це стосується пісень козаків, які з піснею йшли на смерть і муки, знаючи, що їхній приклад надихне на боротьбу і захист рідної землі тисячі нових героїв. У одній із героїчних пісень, наприклад, співається: „Не тішся, враже, сотня поляже — тисяча натомість стане до борби”.

Героїчністю українських пісень були вражені навіть чужинці. Тальві, авторка перекладу німецькою мовою українських історичних пісень із захопленням писала: „Визвольна боротьба проти ворогів України зродила дуже багато гарних І могутніх українських пісень. Формою і характером та сміливістю поетичних почувань вони дуже відмінні від московитських. Сміливий розмах історичних українських пісень нагадує шотландські балади. Козак не піддається долі, а з нею бореться, бо українська пісня зродилася під свист куль, під брязкіт шабель у часі довгих воєн, що століттями кипіли від Карпат аж поза Дніпро

Московським окупантам завжди був прекрасно відомий вплив героїчних пісень на незламний дух українського народу. Зараз відомо, що відбувалися постійні заборони героїчної пісні, переслідування, а іноді навіть знищення народних спвців спочатку ЧК, потім НКВД й КГБ. Для боротьби з піснями існувала ціла система – їхні тексти переробляли, підставляючи туди слова «Ленін», «партія», «буденовці».

Протягом останніх років спостерігається із великим захопленням відродження українських пічсеньтакми, які вони історично існували у народі. Також проводяться фольклористичні дослідження пісенної народної спадщини.

Героїчна пісня в усі часи підносила вільний дух, тому що народ вірив, що пісня приносить воїнам перемогу у бою.

pisnya

Їхав козак на війноньку

Їхав козак на війноньку,
Прощав свою дівчиноньку:
"Прощай, миленька, чорнобривенька,
Я йду в чужую сторононьку".

"Дай же, дівчино, хустину,
Може я в бою загину,
Темної ночі накриють очі,
Може в могилі спочину".

Дала дівчина хустину,
Козак у бою загинув,
Темної ночі накрили очі,
Може в могилі спочинув.

Добрії люди насилу
Взяли нещасну дівчину,
А серед поля гнеться тополя,
Та й на козацьку могилу.

 

Гей, нумо, хлопці, до зброї

Гей, нумо, хлопці, до зброї на герц погуляти,
Слави добувати,

Приспів.
А чи пав чи пропав - двічі не вмирати,
Гей, нумо, хлопці до зброї.

Гукнемо із гаківниць, вдаримо з гармати,
Блиснемо шаблями.

Приспів.

Нам поможе святий Юр і пречиста мати
Слави добувати.

Приспів.

АВТОР:  Elena Madenova

Напишіть Ваш коментар

Допис міститься на сайті "Файні новини"