ban2

"Путін намагався підірвати віру в американську демократію": головні тези з доповіді американських спецслужб

Федеральне бюро розслідувань (ФБР), Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) і Агентство національної безпеки (АНБ) представили несекретну частину доповіді "Оцінка дій та намірів Росії в зв'язку з минулими виборами в США". Спецслужби вважають доведеним фактом, що президент Росії Володимир Путін особисто віддав наказ почати кампанію по втручанню в вибори. Пропонуємо вашій увазі головні тези документу
Мотиви Кремля

У доповіді наголошується, що спецслужби прийшли до високого ступеня впевненості, що президент Росії Володимир Путін особисто віддав наказ почати в 2016 році кампанію, націлену на президентські вибори. Основними цілями цієї кампанії в документі називаються "підрив суспільної віри в американський демократичний процес", а також дискредитація кандидата від демократів Хілларі Клінтон і нанесення шкоди її виборності і президентським перспективам. Крім того, в розвідці прийшли до думки, що Москва віддавала явну перевагу Дональда Трампа, в кінцевому підсумку одержавшем перемогу на виборах.

У документі стверджується, що Путін і російський уряд намагалися поліпшити шанси Трампа, негативно виставляючи Клінтон на його тлі.

Американські спецслужби також вважають, що, намагаючись вплинути на підсумок виборів, Кремль переслідував свою довгострокову мету, яка полягає в "підриві очолюваного США ліберально-демократичного ладу". "Путін і інші високопоставлені російські чиновники бачать в ньому загрозу Росії та влади Путіна", - йдеться в доповіді.

У документі йдеться про особисту неприязнь Путіна до Клінтон, пов'язаної з тим, що колишня держсекретар США підтримувала російські протести 2011-2012 років. Крім того, спецслужби підозрюють, що Путін "тримає зуб» на Клінтон, так як "майже напевно" знав про її "зневажливі коментарі" на його адресу.

Американська розвідка побачила і інші мотиви російського втручання. З точки зору спецслужб, Москва бачила в обранні Трампа спосіб створити міжнародну коаліцію по боротьбі з терористичною організацією "Ісламська держава". Крім того, в документі зазначається, що у Путіна в минулому був позитивний досвід щодо співпраці із західними політиками, чиї бізнес-інтереси робили їх більш розташованими до Росії, наприклад, з колишнім канцлером ФРН Герхардом Шредером і екс-прем'єром Італії Сильвіо Берлусконі.

Хто і як намагався вплинути на кампанію в США

Автори доповіді вважають, що, хоча використання Росією витоків під час президентської кампанії є "безпрецедентним", в цілому Москва використовувала традиційну для себе стратегію. Вона, за даними спецслужб, включає в себе проведення операцій, таких як кібератаки, супроводжуваних зусиллями російського уряду, державних ЗМІ, сторонніх посередників і проплачених користувачів соцмереж. Російські кампанії, йдеться в документі, спочатку розроблені таким чином, щоб влада могла заперечувати будь-яку причетність до них завдяки використанню великої кількості "агентів впливу".

Російська влада використовували подібну схему не тільки для втручання у вибори в США, говориться в документі. Зокрема, схожі інструменти застосовувалися при кібератаці на сервери Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), під час якої стався витік документів, в тому числі, пов'язаних з американськими спортсменами.

У доповіді стверджується, що російські спецслужби збирали дані на представників двох найбільших партій, мозкові центри (think tanks) і лобістські угруповання, які, на їхню думку, будуть формувати політику США. У липні 2015 року російська розвідка отримала доступ до мереж національного Комітету Демократичної партії (DNC) і зберігала доступ до них як мінімум до червня 2016 року, вважає американська розвідка.

У березні 2016 року Головне розвідувальне управління (ГРУ) Міноборони Росії організувало кібератаки з метою вплинути на хід кампанії в США. В результаті зловмисники змогли зламати поштові скриньки членів Демпартії США та інших політиків. До травня ГРУ змогло отримати велику кількість даних Демпартії. Російські хакери також збирали дані на пов'язані з республіканцями структури, але не розкривали їх.

Автори документа "з високою долею впевненості" стверджують, що ГРУ використовувала хакера Guccifer 2.0, а також сайти DCLeaks.com і WikiLeaks, щоб зробити публічними вкрадені дані і поширити їх в медіа. Отримані в результаті злому відомості стали з'являтися на сайті DCLeaks.com з червня.

Guccifer 2.0, який стверджував, що є незалежним румунським хакером, неодноразово протягом президентської кампанії робив суперечливі і помилкові заяви про його ймовірну російської приналежності. Звіти показують, що більше однієї людини свідчили, що Guccifer 2.0 контактував з журналістами.

Спецслужби також вважають, що ГРУ передала свої дані WikiLeaks. У доповіді передбачається, що російська влада вибрали для публікації витоків саме WikiLeaks, так як організація створила навколо себе репутацію «надійного джерела». Потрапили на її сайт дані не містять очевидних фальшивок, вказується в документі.

У доповіді звертається увага, що Володимир Путін сам називав важливим фактом публікацію витоків саме на WikiLeaks. Крім того, автори документа нагадали, що спонсорується державою канал RT активно співпрацював із засновником організації Джуліаном Ассанжем. Канал, в тому числі, називав себе "єдиним російським медіа, яке є партнером Wikileaks".

За даними спецслужб, Росія вивчала виборчий процес в США, в тому числі, пов'язані з ним технології, з початку 2014 року. Російська розвідка змогла отримати доступ до певних даних виборчих комісій, в тому числі на рівні цілих штатів. При цьому втручання ніяк не вплинуло на підрахунок голосів.

Для впливу на хід американських виборів, активно використовувалася «державна пропагандистська машина», що включає в себе місцеві ЗМІ, видання, орієнтовані на аудиторію за межами Росії - агентство Sputnik і телеканал RT, а також "мережу псевдодержавності тролів". Державні медіа присвячували Трампу позитивні публікації, в той час як Клінтон - негативні.

Агентству Sputnik і телеканалу RT присвячено окремий додаток до документа під заголовком "Кремлівська ТВ намагається вплинути на політику і роздути невдоволення в США".

На підтримку Трампа відкрито висловлювалися російські політики, журналісти та актори, відзначили в спецслужбах. Наприклад, телеведучий Дмитро Кисельов, який в доповіді називається "головним пропагандистом Путіна", називав Трампа жертвою американського істеблішменту і нечесних процедур, які потрібні, щоб перешкодити обранню республіканця через його бажання працювати з Росією.

Які докази має американська розвідка

Доповідь була підготовлена ​​з урахуванням тих даних, якими американські спецслужби мали на 29 грудня 2016 року. Опублікований звіт - це розсекречена версія доповіді, що має високу секретність. Висновки обох документів ідентичні, проте в опублікованому варіанті відсутня певна супроводжує інформація, в тому числі особливі дані розвідки.

"Багато з ключових висновків в документі спираються на комплекс повідомлень від різних джерел, які поділяють наше розуміння російського поведінки", - йдеться в звіті. Відомості про російські дії, в тому числі конкретні кібератаки, були підтверджені незалежними один від одного джерелами. Деякі судження в доповіді ґрунтуються на аналізі поведінки лояльних російській владі політиків, державних медіа та користувачів соцмереж, які, на думку авторів доповіді, підзвітні Кремлю.

Напишіть Ваш коментар

Допис міститься на сайті "Файні новини"