ban2

На стінах Софії Київської виявили унікальний тисячолітній напис

Написи у храмі дозволили вченим зробити нові відкриття

Автограф художника тисячолітньої давнини, який розписував стіни Софії Київської, нещодавно виявили у храмі. Таким чином вчені з'ясували вже друге ім'я творців фресок, йдеться в ТСН.19.30. У праву частину собору, де колись проводили обряди хрещення, усім, окрім науковців, зась. Досі невідому літеру "А" на стіні В'ячеслав Корнієнко помітив на висоті п'яти метрів.

Напис "Господи, допоможи своєму рабу Кіріяку" залишено, переконаний вчений, автором фресок. Софію розписували греки на запрошення забудовника князя Володимира. Напису приблизно тисяча років, кажуть вчені. Загалом у Софії досліджено майже сім тисяч графіті. Поміж писак не лише віряни. Духовенство і княжі особи теж не гидували писати на стінах. Більшість записів релігійного характеру, але бувало всіляке, наприклад, записи прокляття. Графіті писали, головно, на рівні очей і під зображеннями святих. Тепер писати на стінах чи паркані, нібито, не гарно, а в ті часи ще й каралося. Але назвати ці графіті вандалізмом чи наругою над храмом не береться ніхто.

Для В'ячеслава Корнієнка написи на стінах - це, насамперед, додаткове історичне джерело. Завдяки графіті встановлено, що саме князь Володимир почав зводити Софію, а не Ярослав, як той намагався собі у літописах приписати. Графіті, на відміну від книжок, вони не писалися заднім числом, вони актуальні і вони є вираз сьогодення.

За Ярослава літописи переписувлися, редагувалися, потім і після Ярослава були інші переписувачі і зрозуміло, що до цих джерел треба відноситися обережно, це не означає, що треба відкинути всі письменні джерела", - каже заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника "Софія Київська". Саме завдяки софіївським графіті - вчені запевняють, що навіть тоді був високий відсоток письменних. А з ХVI століття почалася велика міграція. На стінах Софії з'явилися назви інших міст.

Media

Напишіть Ваш коментар

Допис міститься на сайті "Файні новини"